קשיי הסתגלות – כל מה שצריך לדעת

ניווט מהיר במאמר

כל אחד מאיתנו חווה שינויים כאלו ואחרים בחייו, ומי מאיתנו ההורים לא מרגיש כי הילד או הילדים שלו נוטים להתמודד בצורה מסוימת עם אותם השינויים יחד עם חלוף השנים שכן, לא ניתן להתעלם מן העובדה כי שינויים מהווים חלק בלתי נפרד מחיינו, בעוד כי הם מלווים אותנו מגיל קטן ועד לגיל בגרות. על כן, במטרה לעשות לכם קצת סדר בבלאגן, הנה מספר דוגמאות לשינויים שאליהם אנו צריכים להתרגל, הן בגיל צעיר והן בגיל בוגר יותר:

  • הסתגלות לגורמים מקצועיים כמו מטפלת, גננת, רופאה
  • הסתגלות לסביבת מגורים חדשה
  • הסתגלות למסגרות כמו בית ספר חדש, צבא, ועוד
  • הסתגלות לסביבת עבודה חדשה
  • הסתגלות למצבים בלתי צפויים כמו גירושין, מחלה, אובדן וכן הלאה

למעשה, הסתגלות היא תוצאה של מצב שלילי או חיובי שנוצר בחיינו, בין אם מדובר על מעבר לעיר חדשה, גיוס לצבא המתלווה אל חוסר מוטיבציה וכן הלאה, בעוד כי קשיי הסתגלות יכולים לבוא לידי ביטוי במגוון רחב של דרכים כדוגמת שינויים קיצוניים בהתנהגות, הסתגרות חברתית, פחדים, חרדות וכיוצא בכך. 

 

מתי עלולים להופיע קשיי הסתגלות?

כל שלב ושלב במהלך החיים שלנו מתלווה אל שורה רחבה של אתגרים והתמודדויות, גם כאשר מדובר על שכבת הגיל השלישי, הרי שרבים הם האנשים שחווים את תופעת הקן המתרוקן – מצב בו הילדים גדלים ועוזבים את סביבת הבית. כמו כן, כאשר מדובר על קשיי הסתגלות, חשוב לשים לב להבדל בין מצבים הגיוניים שדורשים מעט זמן או לחילופין יחס אישי, לבין מצבים מורכבים יותר המצריכים התייחסות מיוחדת. למעשה, שינויים בחיים עשויים להוביל למצבים של לחץ נפשי ומתח, וחשוב לציין כי מדובר על דבר שהוא טבעי לחלוטין. זאת בעוד כי הרבה פעמים בתור הורים, אנחנו לא מצליחים להבין מתי מדובר על לחץ שגרתי, ומתי עולה הצורך בטיפול או ייעוץ פסיכולוגי שכן, הגבול בין שני המצבים הוא דק במיוחד. על כן, חשוב להכיר במושג פסיכולוג אשר נקרא "הפרעת הסתגלות". למעשה, מדובר על מצב קצר טווח אשר מעיד על העובדה כי לאדם יש קשיי הסתגלות בעקבות שינוי מסוים שחווה. שוב, הדבר יכול לבוא לידי ביטוי בחוויה חיובית או שלילית. 

 

סימפטומים להפרעת הסתגלות

ישנם מספר מאפיינים המעידים על הפרעת הסתגלות, ביניהם:

  • מצוקה קיצונית הנובעת כתוצאה מאירוע שהתרחש
  • פגיעה בתחום העיסוק, בתהליכים חברתיים או באזורים אחרים בחייו של אותו אדם
  • התסמינים יופיעו עד לאחר שישה חודשים ממועד האירוע ולא מאוחר יותר

כמו כן, ראוי לציין כי יש מספר סוגים שונים של קשיי הסתגלות, בעוד כי חלק מתלווה אל צד דכאוני יותר, וחלק אחר בא לידי ביטוי באופן רגשי התנהגותי, בעוד כי ישנם אנשים שנוטים לחוות קשיי הסתגלות דווקא בפן החברתי. 

WhatsApp
Facebook
Twitter

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

פרסום כתבה באתר

100 ש"ח

ויש לך כתבה עם קישור לאתר שלך