קווים לדמותו של היזם הישראלי המצליח

ניווט מהיר במאמר

אם מסתכלים אחורה על יזמים שהצליחו להגשים את החלום שלהם, קשה לשים את האצבע על דפוס מסוים שחוזר על עצמו ולמעשה אפשר לראות איך יש סוגים שונים של יזמים ישראלים. חלקם צעירים, אחרים מבוגרים, אלה שהולכים כיחידים ואלה שמתאחדים מראש לקבוצה, אלה שלמדו 3 תארים ואלה שבקושי הצליחו לסיים תיכון, אלה שהתנסו בקשת רחבה של עבודות במשק, לעומת כאלה שמעולם לא עבדו יום אחד בחייהם. יחד עם זאת, יש דבר אחד משותף לכל מי שקרוי "היזם הישראלי", והוא החלום. הרצון להצליח. האמביציה הבלתי נגמרת והידיעה הזו שבסוף זה יקרה. היום נראה כי חלה עלייה חדה בניסיון של מוסדות חינוכיים לפתח את היכולות היזמיות אצל ילדים ובני נוער כבר בגילאים מאוד צעירים במטרה למצות את הפוטנציאל הקיים אצל כל ילד ולהביא לידי ביטוי באופן מלא ככל הניתן את הצרכים הסביבתיים שלו.

מיהו היזם הישראלי?

יש לא מעט סטארטאפים ישראלים מצליחים שכבר עשו את האקזיט או נמצאים במקום ממש טוב היום. לא פעם ניסו להגדיר מיהו ומהו יזם. פיטר דרוקר הגדיר יזם בתור אדם שמחפש לעשות שינוי ומנצל את השינוי בתור הזדמנות. לעומתו ברנקו וויס טען כי יזם הוא יוצר, אדם שמניע תהליכים אנושיים חדשים ומצליח לגייס משאבים במטרה לממשם.

אם מסתכלים על המילה יזם באנגלית Entrepreneur, מגלים בה שלושה אלמנטים:

entre – להיכנס

pre – לפני

neur – מרכז עצבי

כלומר, אם מתייחסים אל היזם הישראלי בהיבט העסקי, מדובר באדם שנכנס לעסק בטיימינג המושלם בכדי לשנות בצורה משמעותית את הקיים בו. אין ספק כי תכונה שחוזרת על עצמה אצל כל היזמים היא גמישות מחשבתית והיכולת לייצר מגוון של רעיונות חדשניים, שונים ולמצוא פתרונות יצירתיים למגוון של בעיות. היזם הוא מטבעו חוקר, סקרן, מונע ללמידה ולא נשאר אדיש לשום סיטואציה. הסקרנות היא זו שדוחפת את האדם לבצע מחקר לגבי הסביבה שלו, ממש כמו שילד קטן שואל כל הזמן שאלות. אז התשובה לשאלה האם ניתן ללמוד להיות יזם היא בהחלט כן. יש המון דרכים לעודד סקרנות, ובכל זאת, הבסיס חייב להיות קיים. מחקרים הראו קשר ישיר בין הסקרנות לבין הסביבה שבה האדם חי ולכן סביבה עם הרבה גירויים מעודדת יותר סקרנות.

בנוסף, ליזמים יש חשיבה גמישה, הם יודעים לשפוט ולהעביר ביקורת אבל לא במובן הרע של המילה, אלא להעריך את הסיכויים של רעיון להצליח או להיכשל. הם רואים את הדברים מנקודת מבט שונה, לוקחים בחשבון תמיד גם את הצד השני ואת האופן שבו יש לפעול. הם מסתכלים קדימה.

 

שיתוף ב whatsapp
WhatsApp
שיתוף ב facebook
Facebook
שיתוף ב twitter
Twitter

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר.

ניווט מהיר

הנקראים ביותר

תאונה קטלנית וההשלכות שלה

תאונה קטלנית עלולה להוביל לתוצאות שליליות רבות, כולל פציעות חמורות או מוות, עם עלויות יקרות נלוות. לתאונה מהסוג הזה השלכות פיזיות, טראומתיות

כלי כסף מיוחדים ביעדים בעולם

כבר אלפי שנים שפריטים מיוחדים כמו כלי כסף נחשבים לרלוונטיים ופופולאריים. מתכת הכסף נמצאת בשימוש במגוון של תעשיות וענפים. לא רק שמדובר

פרסום כתבה באתר

100 ש"ח

ויש לך כתבה עם קישור לאתר שלך